Członkowie Kół Różańcowych na Jasnej Górze

To jedenasty rok, kiedy członkowie Kół Różańcowych z całej Polski, w pierwszych dniach czerwca, w br. 2 – 3, przybywając na Jasną Górę, rozpoczynają kolejny rok formacyjny, a także szósty rok Wielkiej Nowenny Różańcowej, przygotowującej do jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca.



Z Dekanatu Sokołowskiego, 25-osobowa grupa z ks. Danielem Plewką, wyruszyła w piątkowy poranek, aby w drodze do Częstochowy, zatrzymać się w Radomiu.
W pierwszej kolejności nawiedziliśmy jeden z najstarszych zabytków Radomia, „część Zamku” przy Kościele Farnym pw. Św. Jana Chrzciciela. Po zakończeniu półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu, ks. proboszcz zapoznał nas pokrótce z historią kościoła ze wskazaniem najciekawszych wątków, jak okazałe malowidła nawiązujące do polichromii wczesnogotyckich. W kościele tym modliło się wielu królów i książąt, m.in. święta Jadwiga i święty Kazimierz. Tutaj ochrzczeni zostali Tytus Chałubiński, Sługa Boża Wanda Malczewska oraz Jacek Malczewski. Na placu znajdują się trzy charakterystyczne rzeźby: kamienny krzyż, XIX-wieczna rzeźba Chrystus u słupa oraz figura św. Jana Nepomucena. W budynku parafialnym obok kościoła - w nocy 24 stycznia 1941 r. został aresztowany bł. ks. Kazimierz Grelewski, który następnie został zesłany do Dachau, gdzie powieszono go 9 stycznia 1942 r.
Następnie udaliśmy się do neogotyckiej Katedry p.w. Opieki NMP, aby przede wszystkim pomodlić się przy doczesnych szczątkach św. pamięci ks. Biskupa Jana Chrapka, Biskupa pomocniczego i naszej Diecezji (1992 – 1994). Po chwili modlitwy i zadumy nad dewizą zmarłego: „ Idź tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię” pokłoniwszy się przed figurą Patronki katedry Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku poznawaliśmy historię tego pięknego obiektu i wyposażenia .
Kolejny „przystanek” to Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie, w którym od 1705 r. jest czczony obraz Matki Bożej. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 21 maja tegoż roku widziano ten obraz płaczący krwawymi łzami. Po dokładnym zbadaniu sprawy, 8 sierpnia 1706 r. został wydany dekret, uznający obraz za „cudowny”, godny szczególnej czci ze strony wiernych. Koronacji wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia dokonał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński 8 września 1968 r. W Sanktuarium codziennie trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i jak powiedział ks. proboszcz „Piekoszowska Matka Miłosierdzia wciąż czeka gotowa wysłuchać wszystkich”.
Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca pod hasłem „Różaniec siłą chorych i cierpiących” rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim oraz adoracją i Pasterką o rozwój wspólnot Różańcowych w Polsce.
W sobotę, jak podała s. Emanuela CSL, przed szczytem Jasnogórskim zebrało się około 10 tys. osób, które codziennie biorą do ręki różaniec. Po pozdrowieniu zgromadzonych pielgrzymów przez abpa Wacława Depo, delegata KEP ds. Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” i Godzinkach, wysłuchaliśmy konferencji zgodnej z tematem pielgrzymki i medytacji pierwszo sobotniej oraz odmówiliśmy część Różańca św. Następnie swoje wystąpienie mieli: s. Emanuela Stachurska CSL, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia oraz ks. dr Jarosław Tomaszewski z Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, który m.in. skierował prośbę do chorych o ofiarowanie swojego krzyża za misje. Krajowy Moderator ks. Jacek Garncarek przypomniał, że po Eucharystii i sakramentach świętych najbardziej skuteczną jest modlitwa różańcowa.
Ostatni punkt programu to Eucharystia, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Jan Glapiak, także moderator „Żywego Różańca” arch. poznańskiej, zachęcając by nie ustawać w praktykowaniu tej, jak mówił papież Benedykt XVI „ duchowej broni w walce ze złem, z wszelką przemocą, w walce o pokój w sercach, w rodzinach, w społeczeństwie, na świecie”.

Renata Przewoźnik