XIX Ogólnopolskie Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w piłkę nożną halową o puchar „KNC” – Łódź 2024.

W dniach 23-25.06.2024 r. odbyły się w Łodzi XIX Ogólnopolskie Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza w piłkę nożną halową o puchar „KNC”. Naszą parafię reprezentowała grupa 7 młodzieńców z kategorii „Lektor Starszy”.
Wyjazd rozpoczął się w niedzielę wspólną modlitwą i ruszeniem w trasę wraz z ministrantami z Kosowa Lackiego z kategorii „Ministrant”. Po dotarciu do Łodzi nastąpiła rejestracja drużyn w Wyższym Seminarium Duchownym i udanie się na nocleg, aby nabrać sił do grania.
W poniedziałek o godz. 8.00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej, uroczystą Mszę świętą sprawował Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. W kazaniu skierowanym do Liturgicznej Służby Ołtarza nawiązał, że sport może pomóc młodemu człowiekowi, bo uczy wyrzeczenia i wymagań. Ministrant to ten który również wymaga od siebie i innych.
Przed 10.00 rozpoczęła się sesja przedpołudniowa mistrzostw. Nasi ministranci trafili do niełatwej grupy, w której byli zwycięzcy z tamtego roku z Łodzi. Jednak udało się zdobyć 4 punkty, choć nie było łatwo.
Wieczorem przy Katedrze miał miejsce piknik, grill i koncert ks. Jakuba Bartczaka, który potrafił zachęcić do wspólnego śpiewania.
Ostatniego dnia Mistrzostw, również dzień zaczął się od Mszy Świętej. Tym razem po przewodnictwem Księdza Biskupa Ireneusza Pękalskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej, który zachęcał ministrantów do wiernej służby Bogu.
Następnie odbyła się faza pucharowa finału C, w której nasi ministranci wygrali dwa mecze: 3:2 i 3:0 i trafili do półfinału, w który zakończył się wynikiem 2:2. Rozstrzygnięciem były żuty karne, w których lepsi okazali się przeciwnicy wygrywając 3:2.
Trzeba dodać, że ministranci z Kosowa Lackiego awansowali do finału A, wygrywając 3 mecze i 1 remisując.
Wyjazd do Łodzi był wielką przygodą i pierwszym takim turniejem o takiej skali. Mamy nadzieję, że Liga Ministrancka, która rusza po wakacjach również przyniesie wiele radości i satysfakcji.
Przy okazji dziękujemy sponsorom i ks. Prałatowi Andrzejowi Krupie, bo dzięki nim wyjazd się odbył.
 
Tekst i zdjęcia: ks. Mariusz Woltański