Wyjazd do Warszawy

Dnia 25 lutego, z parafii Konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim,  grupa Sokołowian z księdzem Danielem Plewką wyjechała do Warszawy. Pierwszym miejscem, które nawiedziliśmy, była Archikatedra św. Jana Chrzciciela, gdzie za przykładem papieża Jana Pawła II, pomodliliśmy się przy grobie zmarłego Prymasa Tysiąclecia. 


Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej – Patronki Warszawy i Strażniczki Polski, aby dziękować za cud w 1920 r. i prosić o dalszą opiekę nad naszą Ojczyzną. W nawie głównej świątyni znajduje się obraz przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę Łaskawą trzymającą w obu dłoniach połamane strzały, symbol ochrony przed nieszczęściami.  Koronacji tegoż wizerunku, papieskimi koronami, dokonał uroczyście 7 października 1973 kard. Stefan Wyszyński. Na podkreślenie zasługuje fakt dwukrotnego odwiedzenia tej świątyni przez Ojca Świętego  Jana Pawła II. Miało to miejsce 2 czerwca 1979 r. i 16 czerwca 1983 r. – daty są uwidocznione na kamiennej tablicy znajdującej się przy wejściu do kościoła. Niezależnie od tych wizyt, będąc w Polsce i w Drohiczynie w 1999 r., Papież pozostawił przepiękną pamiątkę w postaci Aktu zawierzenia Matce Bożej Łaskawej. W intencjach, z którymi m.in. przybyliśmy, wieczorem była sprawowana Msza św. Do propagowania kultu Matki Bożej Łaskawej przyczynił się król Władysław  IV Waza.        Następnie, zgodnie z planem,  udaliśmy się do Muzeum POLIN. Z zewnątrz „pudełko”, natomiast niesamowite wrażenie robi wnętrze. Wysokie pofalowane ściany holu, który swoim kształtem przypomina wąwóz.  Stanowi to nawiązanie do przejścia Żydów przez wody Morza Czerwonego do Ziemi Obiecanej .  Wystawa stała przypomina historię polskich Żydów i przedstawia  Ich wkład w rozwój polskiej  kultury i nauki.
Ostatni etap sobotniej wyprawy, to Świątynia Opatrzności Bożej. Po krótkiej modlitwie, z Panią przewodnik rozpoczęliśmy zwiedzanie i „powtórkę” historii. Budowa tej Świątyni planowana była w XVIII w., jako wotum za Konstytucję 3 Maja. Niestety, na przeszkodzie stanęły rozbiory i lata komunizmu.  Dzięki pamięci pokoleń i wytrwałemu dążeniu do tego, by Świątynia powstała, ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp pozwolenie na budowę otrzymał 30 stycznia 2003 r. , a 11 listopada 2016 r. Świątynia  Opatrzności Bożej została otwarta dla wiernych.  W tym wspaniałym obiekcie znajduje się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. 
                                                                                                                                                                                                                                                                      Renata Przewoźnik