PIELGRZYMKA AKCJI KATOLICKIEJ
Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Sokołowie Podlaskim
zorganizował pielgrzymkę 2-dniową w dniach 8-9 maja /piątek, sobota/ 2026 r. na Kresy Wschodnie Polski.
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą Św. o 6.30. w Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim . Następnie przejechaliśmyautokarem do Radzynia Podlaskiego. Zwiedziliśmy tam z przewodnikiem zespół pałacowy rodu – Potockich. Stanowi on jedną z najpiękniejszych rezydencji rokokowych w Europie. Nawiedziliśmy też z przewodnikiem piękny XVIII wieczny zabytkowy kościół w Radzyniu Podlaskim.
Następnie przejechaliśmy do Romanowa, gdzie z Panią przewodnik zwiedziliśmy zabytkowy dwór otoczony rozległym parkiem. W miejscu tym wychowywał się u swoich dziadków powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski.
W dalszej kolejności pojechaliśmy do Włodawy – miasta trzech kultur. We Włodawie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Zespołu Synagogalnego a następnie urokliwe miejsca Włodawy a na końcu nawiedziliśmypiękny barokowy kościół Św. Ludwika.
Na zasłużony wypoczynek i posiłek udaliśmy się do Okuninki - słynnej miejscowości wypoczynkowej nad lagunowym jeziorem- Białym, jedynym takim w Polsce. Po obiedzie spacerowaliśmy nad jeziorem.
Drugiego dnia po smacznym śniadaniu pojechaliśmy do pobliskiego Sobiboru.
Tam z zwiedzaliśmy w dwóch grupach z przewodnikami Muzeum multimedialne byłego obozu koncentracyjnego zagłady Żydów. Odbyliśmy też spacer z przewodnikami po odtworzonych miejscach obozowych.
Później pojechaliśmy do Chełma . Tam zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zespół Klasztorny z XVIII w. na Górze Chełmskiej. Mieliśmy też czas wolny na wypoczynek na urokliwym rynku w Chełmie.
Po wypoczynku spotkaliśmy się z przewodnikami, z którymi w dwóch grupach zwiedziliśmy zabytkową podziemną kopalnię kredy w Chełmie. W korytarzach kopalni spotkaliśmy mieszkającego tam Ducha Bielucha
Pełni emocji wróciliśmy do Okuninki na zasłużony obiad.
Ostatnim etapem pielgrzymki był wyjazd do Orchówka w którym znajduje się zabytkowe Sanktuarium NMP pocieszenia. Sanktuarium jest położone na wzgórzu nad pięknym starorzeczem Bugu.
Po Mszy Św. w Sanktuarium w Orchówku była prelekcja zakonnika kapucyna i następnie można było zwiedzić wieżę i kryptę oraz zakupić pamiątki z cudownego miejsca.
Rozśpiewani i rozmodleni, trochę zmęczeni lecz pełni radosnych przeżyć wróciliśmy na zasłużony wypoczynek do Sokołowa Podlaskiego.
Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował z zaangażowaniem i troską - opiekun Akcji Katolickiej ks. Grzegorz Ziembowski.
zorganizował pielgrzymkę 2-dniową w dniach 8-9 maja /piątek, sobota/ 2026 r. na Kresy Wschodnie Polski.
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy Mszą Św. o 6.30. w Konkatedrze w Sokołowie Podlaskim . Następnie przejechaliśmyautokarem do Radzynia Podlaskiego. Zwiedziliśmy tam z przewodnikiem zespół pałacowy rodu – Potockich. Stanowi on jedną z najpiękniejszych rezydencji rokokowych w Europie. Nawiedziliśmy też z przewodnikiem piękny XVIII wieczny zabytkowy kościół w Radzyniu Podlaskim.
Następnie przejechaliśmy do Romanowa, gdzie z Panią przewodnik zwiedziliśmy zabytkowy dwór otoczony rozległym parkiem. W miejscu tym wychowywał się u swoich dziadków powieściopisarz Józef Ignacy Kraszewski.
W dalszej kolejności pojechaliśmy do Włodawy – miasta trzech kultur. We Włodawie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Zespołu Synagogalnego a następnie urokliwe miejsca Włodawy a na końcu nawiedziliśmypiękny barokowy kościół Św. Ludwika.
Na zasłużony wypoczynek i posiłek udaliśmy się do Okuninki - słynnej miejscowości wypoczynkowej nad lagunowym jeziorem- Białym, jedynym takim w Polsce. Po obiedzie spacerowaliśmy nad jeziorem.
Drugiego dnia po smacznym śniadaniu pojechaliśmy do pobliskiego Sobiboru.
Tam z zwiedzaliśmy w dwóch grupach z przewodnikami Muzeum multimedialne byłego obozu koncentracyjnego zagłady Żydów. Odbyliśmy też spacer z przewodnikami po odtworzonych miejscach obozowych.
Później pojechaliśmy do Chełma . Tam zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zespół Klasztorny z XVIII w. na Górze Chełmskiej. Mieliśmy też czas wolny na wypoczynek na urokliwym rynku w Chełmie.
Po wypoczynku spotkaliśmy się z przewodnikami, z którymi w dwóch grupach zwiedziliśmy zabytkową podziemną kopalnię kredy w Chełmie. W korytarzach kopalni spotkaliśmy mieszkającego tam Ducha Bielucha
Pełni emocji wróciliśmy do Okuninki na zasłużony obiad.
Ostatnim etapem pielgrzymki był wyjazd do Orchówka w którym znajduje się zabytkowe Sanktuarium NMP pocieszenia. Sanktuarium jest położone na wzgórzu nad pięknym starorzeczem Bugu.
Po Mszy Św. w Sanktuarium w Orchówku była prelekcja zakonnika kapucyna i następnie można było zwiedzić wieżę i kryptę oraz zakupić pamiątki z cudownego miejsca.
Rozśpiewani i rozmodleni, trochę zmęczeni lecz pełni radosnych przeżyć wróciliśmy na zasłużony wypoczynek do Sokołowa Podlaskiego.
Duchową opiekę nad pielgrzymką sprawował z zaangażowaniem i troską - opiekun Akcji Katolickiej ks. Grzegorz Ziembowski.








